Nieruchomości

Księga wieczysta, czyli podstawowe źródło informacji na temat nieruchomości.

Księga wieczysta (KW) to podstawowe źródło informacji na temat stanu prawnego nieruchomości. Osobiście, jeśli jestem zainteresowana danym mieszkaniem, to zaraz po jego obejrzeniu wstępnie pytam właściciela lub pośrednika o stan księgi wieczystej, a następnie proszę o jej numer, abym mogła sama to zweryfikować. Obecnie sprawa jest bardzo prosta, gdyż można zrobić to przez portal Internetowym Ministerstwa Sprawiedliwości: https://ekw.ms.gov.pl/

W ten sposób możemy sprawdzić  przed podpisaniem umowy, czy dana transakcja jest bezpieczna, a jeśli nie czujemy się pewnie, to warto skonsultować i sprawdzi treść KW  np. z Notariuszem. 

Księga wieczysta składa się z następujących części:

DZIAŁ I- 0. –  OZNACZENIE NIERUCHOMOŚCI 

W dziale  I-0  znajduje się adres nieruchomości, powierzchnia i opis lokalu. 

DZIAŁ I -SP. – SPIS PRAW ZWIĄZANYCH Z WŁASNOŚCIĄ 

W dziale I-Sp znajdziemy informacje odnośnie wielkości udziału w nieruchomości wspólnej związanego z danym lokalem, a także jakie  prawa przysługują właścicielowi lokalu. 

DZIAŁ II – WŁASNOŚĆ

Jak sama nazwa wskazuje, w tej części znajdziemy informacje na temat obecnego właściciela nieruchomości. 

DZIAŁ III –  PRAWA, ROSZCZENIA I OGRANICZENIA 

W tym dziale zawarte są informacje na temat obciążeń nieruchomości, np. służebności gruntowych, a także praw i roszczeń wobec nieruchomości. Istotny dział dla przyszłego nabywcy. 

DZIAŁ IV  –  HIPOTEKA 

Równie ważny dział dla przyszłego nabywcy, z którego można dowiedzieć się, czy dana nieruchomości obciążana jest hipoteką, a jeśli tak to w jakiej wysokości. 

Na początku każdego działu mogą być zawarte również wzmianki. Jest to dla nas informacja, że w księdze wieczystej nastąpią zmiany, jednakże sąd ich jeszcze nie rozpatrzył i nie wpisał do księgi. Wyjaśnienie tych wzmianek oraz informacje czego one dotyczą również należy sprawdzić. Niestety w dużych miastach wzmianki przez sąd mogą być rozpatrywane nawet kilka miesięcy. 

W przypadku nowych mieszkań, które są np. jeszcze w budowie powinniście poprosić dewelopera o numer księgi gruntowej, na której posadowiony będzie budynek, gdyż księga wieczysta na dany lokal mieszkalny powinna być założona wnioskiem do sądu złożonym przez Notariusza w momencie podpisywania aktu notarialnego przenoszącego własność na nabywcę. 

Brak księgi wieczystej może mieć miejsce również w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i przy zakupie takiej nieruchomości również notariusz może złożyć wniosek do sądu o założenie KW, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, co też należy wcześniej zweryfikować. Czynność związaną z założeniem KW można także wykonać osobiście po podpisaniu aktu notarialnego w sądzie właściwym dla danej nieruchomości. Ja jednak polecam skorzystać z Notariusza, gdyż nie tylko zaoszczędzimy dzięki temu czas, ale będziemy też pewni, że wszystko zostało wykonane poprawnie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.