Nieruchomości

Odbiór mieszkania- jak się do niego przygotować?

Jak dobrze tu znowu wrócić. Pisanie postów dla Was na bloga jest czasochłonne, ale sprawia mi naprawdę dużo przyjemności. Jest niedziela wieczór, a ja po całym dniu mogę spokojnie usiąść i coś dla Was napisać. Wiem, że chwilę mnie tu nie było, ale uwierzcie mi, że miałam naprawdę dużo na głowie.. nie tylko remont mieszkania na sprzedaż, ale także sporo spraw związanych z mieszkaniami, w których wynajmuję pokoje. Na szczęście wszystko zostało opanowane i mam nadzieję, że już nic nie stanie na drodze, aby artykuły regularnie pojawiały się na moim blogu. Tyle tytułem wstępu po tej krótkiej przerwie i przechodzimy do konkretów.

W dzisiejszym artykule chciałabym Wam przybliżyć temat związany z odbiorem mieszkań od dewelopera. Ja zawsze stałam po tej drugiej stronie, więc mam nadzieję, że moje uwagi i spostrzeżenia będą dla Was tym bardziej cenne. Przypuśćmy, że został Wam wyznaczony dzień i godzina odbioru zakupionego mieszkania a Wy o sprawach budowlanych nie macie zbyt dużej wiedzy. W takiej sytuacji uważam, że warto skorzystać z osoby, która jest fachowcem/inżynierem i świadczy usługi w zakresie odbiorów mieszkań. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że możecie przeczytać w Internecie masę artykułów, na co zwrócić uwagę i co sprawdzić podczas odbioru, ale szczerze mówiąc, uważam, że warto przy całym koszcie i przedsięwzięciu zainwestować w osobę, która naprawdę się na tym zna. W Internecie znajdziecie oferty inżynierów, którzy w tych kwestiach pomagają, a cena za taką usługę zależy od metrażu mieszkania i miasta. Przed odbiorem warto zapytać dewelopera, ile czasu zaplanował na przekazanie Wam mieszkania i potwierdzić z inżynierem czy na dany lokal będzie to wystarczająco dużo czasu. Unikniecie dzięki temu niepotrzebnego stresu.

WIEDZA I DOŚWIADCZNIE 

Pierwszy argument, który przemawia, za tym, że warto z takiej osoby skorzystać to znajomość przepisów i norm budowlanych. Inżynier podczas odbioru mieszkania będzie wiedział, co usterką jest, a jaka rzecz jest dopuszczalna w świetle obowiązujących przepisów. Nie łudźmy się, że wszystko w mieszkaniu będzie idealnie wykonane. Choć może nam się wydawać, że np. ściana jest krzywa, to w rzeczywistości jej odchylenie może mieścić się w granicach normy. Unikniecie dzięki temu nieporozumień z deweloperem, gdyż inżynier po prostu będzie to wiedział.

ODPOWIEDNI SPRZĘT 

Druga kwestia, inżynier posiada nie tylko wiedzę, ale i odpowiedni sprzęt do pomiarów wszystkich parametrów. Bez tego trudno byłoby wam cokolwiek sprawdzić, a szczerze mówiąc wątpię, że każdy z Was posiada w domu poziomicę, kątownik, próbnik czy dalmierz laserowy.

OSZCZĘDNOŚĆ PIENIĘDZY

Dobry fachowiec wykryje usterki, które będzie musiał usunąć deweloper, a nie Wasza ekipa remontowa, za którą będziecie musieli zapłacić.

A co leży po Waszej stronie? Przygotujcie rzut mieszkania wraz z planami poszczególnych instalacji. Jeśli na etapie budowy wprowadziliście jakiekolwiek zmiany to również zabierzcie ze sobą wszelkie dokumenty w tym zakresie- umowa i projekty. 

Podsumowaniem przekazania mieszkania będzie spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym zostaną uwzględnione wszystkie usterki a także zawarte zostaną stany liczników. Przygotowanie samego protokołu leży po stronie dewelopera. Ten dokument stanowić będzie dla Was podstawę do wykonania poprawek przez dewelopera w Waszym mieszkaniu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa:  „Deweloper ma 14 dni na doręczenie klientowi oświadczenia o uznaniu wad lub o odmowie ich uznania ze wskazaniem przyczyn, a w ciągu 30 dni od podpisania protokołu powinien uznane przez siebie wady usunąć. Jeżeli mimo zachowania należytej staranności nie zdołał ich usunąć w tym terminie, może wskazać inny, odpowiedni termin, podając jednocześnie przyczyny opóźnienia. Do odpowiedzialności dewelopera za wady fizyczne i prawne mieszkania bądź domu jednorodzinnego stosuje się, poza ustawą deweloperską, przepisy Kodeksu Cywilnego o rękojmi.” (art. 556 i Kodeks Cywilny)

Osobiście przyznaję, że jeżeli będę kupować nieruchomość z rynku pierwotnego to na pewno skorzystam z takiej usługi. Uważam, iż przy tak dużym zaangażowaniu środków i czasu warto zainwestować w pomoc osoby, która zna się na tym najlepiej. 

Do usłyszenia!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.