Nieruchomości

Planowanie elektryki w mieszkaniu krok po kroku

Właśnie siedzę i planuję rozłożenie elektryki w mieszkaniu i wpadłam na pomysł, że jest to idealny temat na artykuł. Kiedy powiedziałam o tym mojemu mężowi, ze zdziwieniem zapytał, czy ja się na tym znam. Wtedy uświadomiłam sobie, że dla osób, które nie są związane z nieruchomościami lub które nigdy remontu nie koordynowały może być  to faktycznie czarna magia.

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego deweloper ma zaplanowany projekt elektryki dla każdego mieszkania. Z kolei kupując z rynku wtórnego dana nieruchomość elektrykę już na pewno posiada. Warto jednak przeanalizować sobie rozłożenie punktów świetlnych, włączników i  gniazdek pod swoje potrzeby.

Ja obecnie planuję rozprowadzenie elektryki od podstaw, gdyż zmieniam znacznie układ mieszkania i przeznaczenie pomieszczeń. Nie myślcie jednak, że robię to w jakimś specjalnym programie. Nic bardziej mylnego. Posiadam jedynie plan mieszkania, na którym rysuję nowe ułożenie ścianek działowych, otworów drzwiowych, wrysowuję kuchnię i na nowym planie ręcznie rysuję miejsca gniazdek, punktów świetlnych i włączników.

Mój plan elektryki przedstawię na przykładzie mieszkania 3-pokojowego składającego się z salonu z aneksem kuchennym, dwóch sypialni, łazienki i przedpokoju.

SALON

Salon w moim mieszkaniu będzie składał się z części dziennej z wypoczynkiem i miejscem na telewizor oraz części  przeznaczonej na jadalnię, gdzie znajdzie się duży drewniany stół z krzesłami. Elektrykę w obu miejscach muszę więc rozplanować osobno.  Oświetlenie górne planuję nad kanapą i stolikiem kawowym oraz nad stołem w części jadalnianej. Dodatkowo w salonie planuję jedną ścianę dekoracyjną z cegły, na której zostanie wykonane dodatkowe oświetlenie w postaci 3 kinkietów. Jest to również ściana, gdzie docelowo ma znajdować się regał wraz z telewizorem. Tutaj musimy oczywiście umieścić gniazdka elektyczne oraz  gniazdo TV-SAT. Warto w tym miejscu zaplanować kilka gniazdek w jednej linii.  W mieszkaniu, w którym obecnie mieszkamy za telewizorem leży długa listwa zasilająca, więc jest to dla mnie znak, że warto za telewizorem zaplanować więcej gniazdek.   Przyda się miejsce na podłączenie telewizora, routera do Internetu, konsoli do gry lub  dodatkowych głośników.

Dodatkowo w salonie i jadalni umieszczam  5-6  podwójnych  gniazdek przy podłodze (na wysokości około 15 cm -20 cm od ziemi) po to, aby móc podłączyć np. lampy stojące,  naładować komórkę i laptopa lub po prostu podłączyć odkurzacz.  

ANEKS KUCHENNY

Elektryka w kuchni wydawała mi się najbardziej skomplikowana, ale po zamówieniu mebli kuchennych  w Ikei  otrzymałam cały plan przygotowania instalacji elektrycznej pod zamówioną kuchnię. Wystarczy więc, że przekażę to moim fachowcom i voila! 

Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy będzie zamawiał kuchnię w Ikei więc poniżej kilka ważnych wskazówek. Podstawą jest plan samej kuchni. Dzięki temu będziemy wiedzieć, gdzie znajdować się będą wszystkie sprzęty, czyli: lodówka, zmywarka, piekarnik, płyta grzewcza, okap,  czasem również wbudowana mikrofalówka czy  ekspres do kawy. Na tej podstawie musimy wyznaczyć gniazdka, do których podłączymy dane sprzęty i te wszystkie informacje musimy przekazać naszej ekipie remontowej. Oczywiście te gniazdka będą się znajdować za szafkami. Nie zapomnijcie jednak o gniazdkach nad blatem, do których podłączycie np. czajnik, toster,  mikser czy blender.

Jeśli Wasza kuchnia stanowi osobne pomieszczenie to  warto  również zaplanować gniazdka przy podłodze tak jak we wszystkich innych pomieszczeniach.

Co do oświetlenia to w kuchni oprócz światła górnego  możemy zastosować dodatkowe doświetlenie między szafkami  w postaci np. listwy LED.

SYPIALNIA 1

Sypialnię numer 1 traktuję jako sypialnię główną z dużym łóżkiem. Tutaj z tego względu musi znaleźć się nie tylko oświetlenie górne, ale również dodatkowe lampy na ścianie za łóżkiem po obu jego stronach. Mogą być to kinkiety, lampki nocne stojące lub  lampy wiszące. Po obu stronach łóżka na wysokości około 15-20 cm od ziemi rozplanowujemy również po jednym podwójnym gniazdku. Na pozostałych ścianach w sypialni warto wykonać dodatkowe gniazdka również na tej samej wysokości.

Jeśli w sypialni będzie znajdować się toaletka lub podświetlane lusterko to i w tym miejscu należy zaplanować  podłączenie do prądu.

SYPIALNIA  2

Na tę sypialnię, choć nie mam jeszcze planu to i tak elektrykę muszę w miarę sensownie rozplanować. Pokój nie jest duży, ma około 10 m2. Zaczynam od jednego punktu świetlnego na suficie i to będzie jedyne oświetlenie w tym pokoju. Na każdej ścianie wykonuje po jednym podwójnym gniazdku na wysokości około 15-20 cm od ziemi. 

ŁAZIENKA

Jeśli chodzi o elektrykę w łazience, to raczej nie ma tutaj większej filozofii.  Oczywiście trzeba zadbać o górne oświetlenie tym bardziej, że w łazienkach z reguły nie ma okien.  Dodatkowo,  nad lustrem należy zaplanować oświetlenie w postaci np. kinkietów.

Gniazdka elektryczne w łazience zaplanowane są pod konkretne funkcje. Zalecam przy lustrze wykonanie koniecznie dwóch punktów.  W obecnym mieszkaniu mam jedno i uważa, że jest to zdecydowanie za mało.  W łazience zazwyczaj mieści się również pralka a czasem i suszarka więc pod te dwa urządzenia również niezbędne jest wykonanie gniazdek.

PRZEDPOKÓJ

W przedpokoju zaplanowałam oświetlenie górne w postaci kilku halogenów natynkowych w czarnych obudowach. Dodatkowo przy podłodze zostanie wykonane jedno podwójne gniazdko.

Mam nadzieję, że teraz zdecydowanie łatwiej będzie Wam zaplanować  elektrykę w Waszych nieruchomościach. Bardzo częstym błędem nawet w nowych  mieszkaniach jest deficyt gniazdek,  co później znaczenia utrudnia funkcjonowanie i wymusza korzystanie np. z listw zasilających. Z tego względu lepiej zaplanować jedno gniazdko więcej niż mniej! Powodzenia i do usłyszenia!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.