Nieruchomości

Strony świata a doświetlenie mieszkania

Pracując od wielu lat w branży nieruchomości zauważam, że dużą trudność klientom sprawia rozpoznanie stron świata względem usytuowania mieszkania i poszczególnych pomieszczeń. Niestety „róże wiatrów” umieszczane na rzutach czy makietach nie zawsze potrafią być prawidłowo odczytane. Wtedy z pomocą przychodzę ja! Trudno jednak wskazać jakie położenie względem stron świata jest bardziej lub mniej korzystne, gdyż wszystko zależy od indywidualnych preferencji klienta. Poniżej przedstawiam ogólną charakterystykę i preferowane strony. 

PÓŁNOC (N)  

Już na samą myśl o tej stronie świata robi mi się zimno 🙂 Jest to zdecydowanie najmniej pożądana strona świata ze względu na ograniczony dostęp do światła naturalnego. Są jednak osoby, które wcale za dużym doświetleniem pomieszczeń nie przepadają i np. sypialnia od strony północnej nie będzie im przeszkadzać. Jednak zdecydowana większość osób będzie stronić od tej strony świata. Nie powinno być jednak problemem, jeśli od północy znajdować się będzie np. korytarz lub łazienka. 

POŁUDNIE (S)

Jak sama nazwa wskazuje, mieszkanie położone od południa najlepiej doświetlone będzie w okolicach godziny 12 (o ile sąsiednie budynki lub drzewa nam tego nie zakłócą). Klienci często zwracają uwagę na to, aby właśnie od tej strony świata położona była część dzienna mieszkania wraz z tarasem lub balkonem. Plusem takiego położenia jest lepsze dogrzanie części, w której spędzamy najwięcej czasu oraz długi dostęp do światła dziennego. Spora liczba osób nie wyobraża sobie, aby w mieszkaniach i domach położonych od południa nie było rolet zewnętrznych lub klimatyzacji. Niestety nie we wszystkich nieruchomościach jest możliwość zastosowania tych udogodnień. 

ZACHÓD (W)

Osoby, które pracują od rana, doceniają mieszkania usytuowane od strony zachodniej. Przychodząc po pracy do domu, mogą jeszcze kilka godzin cieszyć się dobrym doświetleniem (może z wyjątkiem okresu zimowego, kiedy już po 16 robi się ciemno). Niejednokrotnie uświadamiam klientów, że w tygodniu najwięcej czasu w domu spędzają właśnie popołudniami. Osobiście bardzo doceniam tę wystawę. 

WSCHÓD (E)

W pokojach od strony wschodniej słonce będzie gościć od samego rana. Wiele osób preferuje sypialnie od strony wschodniej dzięki czemu „wstają razem ze słońcem” i mogą cieszyć się od wczesnych godzin dobrym doświetleniem pomieszczenia. Ja jednak wolę pospać nieco dłużej i dla mnie osobiście sypialnia od strony wschodniej wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. 

Jeśli chodzi o moje osobiste preferencje to usytuowanie mieszkania względne stron świata, zaraz po cenie i lokalizacji, jest dla mnie trzecim najważniejszym czynnikiem. Bardzo lubię mieszkania słoneczne i ciepłe więc dla mnie najlepszym wyborem są mieszkania od strony południowej i zachodniej – obecnie właśnie w tak ułożonej nieruchomości mieszakam i dla mnie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. 

ps. nie posiadamy w mieszkaniu ani klimatyzacji, ani rolet zewnętrznych 🙂 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.