Nieruchomości

Czym jest umowa deweloperska?

Umowa deweloperska na rynku pierwotnym to chleb powszedni. Sama nie wiem ile już ich podpisałam.. 100, 200 może nawet i 300. Nadal jednak spotykam się ze zdziwieniem na twarzy klientów, kiedy mówię, że taką umowę należy podpisać, a tak naprawdę zapewnia ona klientom bezpieczeństwo transakcji. 

Zacznijmy od tego, że umowę deweloperską należy podpisywać w przypadku gdy decydujecie się na zakup nieruchomości od dewelopera jeszcze na etapie trwania budowy (w przypadku zakończenia inwestycji i uzyskania pozwolenia na użytkowanie umowa deweloperska już nie obowiązuje). W 2011 roku weszła w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa deweloperska), która wprowadziła obowiązek podpisywania umów deweloperskich przy spełnieniu odpowiednich warunków szczegółowo określonych w tejże ustawie. Umowa podpisywana jest w formie aktu notarialnego u notariusza i nakłada szereg obowiązków zarówno na dewelopera, jak i kupującego. Podstawowym obowiązkiem dewelopera jest wybudowanie inwestycji i przeniesienia własności na nabywcę a obowiązkiem nabywcy jest zapłacenie umówionej ceny. 

Ustawa dokładnie określa zakres i treść umowy, zapewnia bezpieczeństwo transakcji poprzez wpłaty środków na rachunek powierniczy utworzony dla danego przedsięwzięcia deweloperskiego, a jej podpisanie wiąże się z wpisem roszczenia do Księgi Wieczystej zakupywanej nieruchomości na rzecz nabywcy. Najprościej mówiąc, w księdze wieczystej jest ślad, że to właśnie Wy zakupujecie dane mieszkanie czy też dom. 

Wzór umowy deweloperskiej wraz z załącznikami otrzymacie od dewelopera i macie prawo, a nawet obowiązek się z nim zapoznać przed podpisaniem. Ważnym dokumentem, który powinniście również otrzymać jest prospekt informacyjny (o nim myślę, że napiszę osoby artykuł). Koszt umowy deweloperskiej zgodnie z ustawą ponoszony jest po połowie przez klienta i dewelopera. 

Prawnikiem z wykształcenia nie jestem, ale mam nadzieję, że w dość prosty i precyzyjny sposób pokrótce przedstawiłam Wam istotę umowy deweloperskiej. Jeśli macie dodatkowe pytania piszcie w komentarzach poniżej 🙂 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.